Realizujemy obecnie nowy projekt o nazwie: Obrazem i słowem – malarska i literacka promocja gmin Gniewino i Wejherowo.
Tym razem postanowiliśmy pokazać piękno Kaszub, ich tradycji i kultury wykorzystując w tym celu malarstwo i literaturę.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy m.in. znaną artystkę Alicję Serkowską, która na 10 obrazach przedstawiła wybrane miejsca, obiekty, postaci mitologiczne oraz popularnych na Pomorzu świętych. Następnie, w nawiązanie do tych dzieł powstały kaszubskojęzyczne teksty literackie. Ich autorami są: Tomasz Fopke, Roman Drzeżdżon, Piotr Dziekanowski, Adam Hebel, Stanisław Janke, Daria Kaszubowska, Mateusz Klebba, Mateusz Bullmann, Krystyna Lewna, Eugeniusz Pryczkowski i Bożena Ugowska.
Niebawem oddamy do druku książkę, która będzie zbiorem utworów napisanych przez wspomnianych twórców. Oprócz obrazów, wierszy i opowiadań w publikacji znajdą się również reportaże oraz fotografie.
Klika prac malarskich Alicji Serkowskiej:
Tematyka tych dzieł – zarówno malarskich, jak i literackich – jest związana głównie z okolicami Wejherowa i Gniewina. Uniwersalne piękno kaszubskiej ziemi i kultury może być inspiracją dla każdego.
Cztery obrazy na szkle przedstawiają wizerunki świętych, co jest zgodne z zasadami tego rodzaju twórczości. Znajdują się na nich: św. Józef, św. Mateusz, św. Franciszek z Asyżu i Apostoł Pomorza św. Otton z Bambergu.
Dzieła na płótnie są poświęcone m.in. miejscu kaszubskiej martyrologii – lasom piaśnickim oraz obozowi w Strzebielinku, gdzie w okresie stanu wojennego zostali internowani opozycjoniści z całej Polski.
Artystka uwieczniła także piękny krajobraz Jeziora Żarnowieckiego oraz Borowego. Jeden z obrazów przedstawia stolemy – mitologiczne olbrzymy, które wg legend odpowiadają m.in. za stworzenie wielu pagórków, wysp i jezior na Kaszubach. Alicja Serkowska namalowała również elektrownię wodną w Bolszewie, jaka ma niezwykle bogatą historię. W czasie II wojny światowej ukrywał się w niej harcmistrz gdyńskich Szarych Szeregów Lucjan Cylkowski. Jej właścicielem i kierownikiem był Jan Konrad Kotłowski – kaszubski działacz, fotograf i współwynalazca piorunochronów wiejskich typu lekkiego, jakie znalazły się na milionach domów i budynków gospodarczych w całej Polsce.
Projekt realizowany przez stowarzyszenie Mòje Stronë został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zostaw Komentarz