Gminna Orkiestra Dęta w Gniewinie/Dãtô Òrkestra Gminë Gniewino


Artystycznymi wizytówkami gmin Gniewino i Wejherowo są działające tu orkiestry dęte. Obie mają zasługi m.in. dla promowania kultury kaszubskiej. Rozpocznijmy od historii. W przypadku Gniewina musimy się cofnąć do 2002 roku, kiedy to zorganizowano nabór do orkiestry powstającej przy Zarządzie Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gniewinie. Spośród około 100 chętnych przyjęto 30 osób.
Początkowo brakowało instrumentów, więc na pomoc przyszła Państwowa Szkoła Muzyczna w Wejherowie i dzięki temu mogły odbyć się pierwsze lekcje. Orkiestra zadebiutowała na I Przeglądzie Orkiestr Dętych Powiatu Wejherowskiego, który odbył się 24 maja 2003 r. w Gniewinie.
W 2007 roku członkowie Orkiestry otrzymali mundury ufundowane przez Urząd Gminy Gniewino. Od 2008 roku Orkiestra działała przy Gminnym Ośrodku Turystyki i Sportu w Gniewinie, gdzie z okazji swego pięciolecia nagrała pierwszą płytę, na której można wysłuchać 11 utworów.
Od 2010 roku z orkiestrą występuje zespół mażoretek prowadzony przez Dorotę Więckowską. W 2011 roku Orkiestra rozpoczęła działalność pod szyldem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gniewinie, głównej jednostki kulturalnej Gminy.
W 2012 roku Orkiestra witała w Gniewinie piłkarską reprezentację Hiszpanii.
W 2017 roku podczas 4. Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu zdobyła pierwsze miejsce w kategorii przemarszu orkiestr. Brała też udział w festiwalu Orkiestr i Chórów w Wenecji. W listopadzie nagrała płytę z kolędami i muzyką świąteczną.
Orkiestrę od początku prowadzi Waldemar Szczypior, którego poprosiliśmy o przybliżenie przeszłości i dzisiejszej działalności tej muzycznej wizytówki gminy Gniewino:

Więcej informacji na temat Orkiestry Dętej Gminy Gniewino znajdziecie na stronie https://ckstib.naszgok.pl/centrum-kultury-w-gniewinie/sekcje-kulturalne/gminna-orkiestra-deta-gniewino. Są tam m.in. zdjęcia z wyjazdu orkiestry do Stanów Zjednoczonych w 2019 r. Promowali tam swoją gminę, ale i całe Kaszuby, bo w swoim repertuarze mają wiele utworów kaszubskich. Są wśród nich tak popularne piosenki i pieśni jak: „Hej tu ù nas na Kaszëbach”, „Kaszëbsczé jezora”, „Tu je nasza zemia”. Posłuchajcie krótkiej „składanki kaszubskiej” w wykonaniu gniewińskiej orkiestry:

(Wiązanka pieśni kaszubskich)

Oprócz utworów kaszubskich grają też wiele polskich i światowych hitów:


 

Orkiestra Dęta Gminy Wejherowo

Jest starsza od swej gniewińskiej odpowiedniczki. Została założona z inicjatywy ks. Włodzimierza Kłosowskiego i rady parafii Bolszewo w 1991 roku. Jej dyrygentem został kapelmistrz Henryk Kornacki, a repertuar był w pierwszych latach działania przede wszystkim religijny.
W 1993 roku Orkiestra przeszła pod opiekę wójta i rady gminy Wejherowo. Muzycy grali coraz więcej utworów i zdobywali liczne nagrody, m.in. I miejsce w Konkursie Orkiestr Dętych Straży Pożarnej w Kartuzach w 1999 roku, Puchar Prezydenta Miasta podczas Festiwalu Orkiestr Dętych w Chełmnie w 2000 roku, III miejsce podczas Kaszubsko-Kociewsko-Powiślańskiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Kolbudach w 2013 roku.
W 2008 roku asystentem kapelmistrza i nauczycielem gry na trąbce został Tomasz Winczewski, który obecnie jest kapelmistrzem orkiestry.
Ważnym wydarzeniem w życiu Orkiestry był udział w Międzynarodowym Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chorwacji, na którym zajęła 6. miejsce (2015 r.).
Muzycy z gminy Wejherowo wzięli też udział w projekcie Rebel Babel Ensemble (jest to inicjatywa duńskiego kompozytora Jana Eleńskiego. Jak czytamy na stronie tego projektu http://rebelbabel.com/index_pl.html#idea:
„REBEL BABEL ENSEMBLE to liczący już 10.000 muzyków międzynarodowy, nieograniczony Big Band, który koncertuje na całym świecie zapraszając artystów z miejscowych orkiestr i big bandów. Spotkania i warsztaty są formą przygotowania wielkich koncertów na największych festiwalach jak również szalonych performensów łączących żywą muzykę z dźwiękami natury lub technologii. Naszą ideą jest budowanie dialogu i porozumienia poprzez muzykę a także spełnianie marzeń młodych muzyków poprzez kreowanie dla nich edukacyjnych i scenicznych spotkań z zawodowcami i gwiazdami wielkiego formatu”.
Udział w tym przedsięwzięciu przyniósł orkiestrze gminy Wejherowo uznanie w całej Polsce.
Warto też wspomnieć, że 19 czerwca 2019 r. orkiestra otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zarejestrowaliśmy m.in. kolędy „Cicha noc” i „Przybieżeli do Betlejem” w ich wykonaniu. Zapraszamy do wysłuchania:

(Cicha noc)

(Przybieżeli do Betlejem)

 

 

Teatr Zbierańce

Na terenie gminy Wejherowo działa również Teatr Zbierańce, który prezentuje obrzędy kaszubskie. Większość aktorów stanowią nauczyciele. Za oprawę muzyczną i reżyserię przedstawień odpowiadają Jadwiga i Krzysztof Sapiehowie. Grupa powstała we wrześniu 2014 roku, a największy rozgłos na terenie powiatu wejherowskiego (ale nie tylko) przyniosło jej przedstawienie pt. „Gwiżdże w gminie Wejherowo”. Zostało ono wystawione kilkukrotnie w gminie, w mieście Wejherowo, a także na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Kaczorach.
Oto filmik o działalności Teatru z fragmentami ich słynnych „Gwiżdżów”:
Na bazie Teatru powstała Kapela Kaszubska.
Formuła teatru nie do końca nas zadowalała, woleliśmy śpiewać, wobec tego przekształciliśmy się w Kapelę Kaszubską, a że w międzyczasie rozwiązał się zespół „Kaszëbsczé Psotë”, jaki działał w naszej gminie, weszliśmy w tę lukę, jaka powstała – mówi Krzysztof Sapieha. Kapela śpiewa przede wszystkim utwory ludowe, chociaż czasami pojawiają się i utwory współczesne kaszubskie. Na razie nie czujemy się jakimiś wielkimi muzykami jako zespół, wobec tego gramy głównie na terenie gminy, natomiast mamy już występ w Inowrocławiu i spotkaliśmy się tam z bardzo życzliwym występem. Wystąpiliśmy z powodzeniem na Przeglądzie Kolęd Kaszubskich w Szemudzie. Cały czas pracujemy nad repertuarem, nad zgraniem zespołu. Chcemy być jeszcze lepsi, pracujemy nad tym – podsumowuje Krzysztof Sapieha.