Prezentujemy Państwu efekty projektu: „Poznajmy i chrońmy swoje zwierzęta i rośliny – filmy z animacjami, gawędy i kolorowanka o ochronie przyrody w gminach Gniewino i Wejherowo”.

W jego wyniku powstało m.in. 5 filmów, w jakich zaprezentujemy bogactwo naszej fauny i flory oraz sposoby jej ratowania. Zostały też wydane dwie publikacje. Pierwsza z nich to książka zawierająca cykl gawęd pisanych przystępnym językiem. Napisze je prof. Maciej Gromadzki, który jest ornitologiem, ale interesuje się całą fauną i florą, szczególnie tą, jaka występuje na Kaszubach. W 1962 roku ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Ponad 30 lat kierował Stacją Ornitologiczną Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku-Górkach Wschodnich, na Wyspie Sobieszewskiej. Od 1993 roku, wraz z żoną Jadwigą, zamieszkali na Kaszubach, w Nakli. Wspaniale opowiada o zwierzętach i roślinach, dlatego często jest gościem różnych radiowych audycji przyrodniczych. Wspólnie z Mayą Gielniak stworzył cykl ekologicznych dodatków do miesięcznika „Pomerania”.

W książce znajdą się informacje o gatunkach charakterystycznych dla gmin Gniewino i Wejherowo oraz zachęty do aktywnej obserwacji przyrody.

W ramach projektu powstała również kolorowanka dla dzieci. Młodzi mieszkańcy naszych gmin poznają dzięki niej bogactwo roślin i zwierząt w swojej okolicy oraz nauczą się odpowiedzialnego traktowania przyrody.

 

Filmy

Krajobraz i jeziora gmin Gniewino oraz Wejherowo

Obserwujemy ptaki

Gady i płazy

Idziemy do lasu

Małe zwierzęta

Publikacje do pobrania

Kolorowanka

Kolorowanka "Pod Wielkim drzewem" do pobrania:

 

Kolorowanka_pod wielkim drzewem

Książka: O przyrodzie wokół nas w Gminach Gniewino i Wejherowo

DO POBRANIA:

książka_O przyrodzie wokół nas. Gmina Gniewino i Wejherowo