Kolorowanka o zwierzętach i roślinach

with Brak komentarzy

Do tej pory pisząc Wam o realizacji projektu: „Poznajmy i chrońmy swoje zwierzęta i rośliny”, zwracaliśmy uwagę na książkę tworzoną przez prof. Macieja Gromadzkiego. Równolegle powstaje jednak także kolorowanka dla dzieci.

 

Ma ona Wam pomóc nauczyć się odróżniania niektórych tych gatunków, dowiedzieć się nieco o ich wyglądzie, zwyczajach i znaczeniu. Niektóre z nich na pewno już znacie i oglądaliście na swoim podwórku albo podczas spacerów po lesie. Przykładowo mrówki spotykamy często i w wielu miejscach, motyle możemy podziwiać na łąkach, w ogródkach lub na kwiatach posadzonych przy drodze w Gniewinie, Bolszewie, Nadolu, Gościcinie i innych naszych wioskach.

Nie jest też trudno natknąć się na żabę, chociaż te zwierzątka mają ostatnio duże problemy, bo ludzie niszczą małe zbiorniki wodne, jakie są im potrzebne do życia.

Pszczoły są przez człowieka na ogół bardzo lubiane, bo zapylają rośliny i produkują pyszny miód. Z pewnością w pobliżu domu uda wam się znaleźć jakiegoś pszczelarza, który hoduje te sympatyczne owady. Niestety, im też grozi wiele niebezpieczeństw – m.in. groźne choroby oraz różne środki chemiczne, którymi są opryskiwane nasze pola.

W kolorowance zobaczycie też płochliwe jaszczurki, które zazwyczaj uciekają na nasz widok, i żyjące pod ziemią krety. Trudno je spotkać, ale w wielu miejscach zostawiają po sobie czarne kopce.

W lasach żyją borsuki i sarny. Jeśli będziecie mieli szczęście, to może uda się wam je kiedyś dostrzec. Mało jest za to u nas wilków, drapieżnych zwierząt pojawiających się od niedawna także na Kaszubach.

Nasza kolorowanka zaprezentuje również innego drapieżnika, jaki żywi się m.in. myszami, nornicami czy ptakami, a jeśli żyje w domu, to ludzie dają mu do jedzenia specjalną karmę. Wiecie o kim mowa? Oczywiście o kotach, które – nawet oswojone – potrafią być groźne dla mniejszych zwierząt.

Wokół nas żyje także wiele ptaków. Narysujemy dla was dzięcioła, łabędzia, bociana i żurawia, ale warto przyglądać się wszystkim skrzydlatym stworzeniom.

Ważnym elementem przyrody są rośliny. Zapoznacie się m.in. z żarnowcem, jaki jest charakterystyczny właśnie dla naszych stron.

Na razie prezentujemy Wam rysunek mrówki wraz z opisem, jaki znajdzie się w kolorowance:

„Poznaj mrówkę robotnicę. Mieszka, wraz ze swoją ogromną rodziną, w gnieździe zwanym mrowiskiem. Ten niezwykły dom jest zbudowany z igliwia, ziemi i gałązek. Jego wnętrze składa się z sieci komór i kanalików, w jakich znajdują się m.in. jaja znoszone przez królowe. Część podziemna jest mniej więcej tak duża, jak ta widoczna na powierzchni. Mrówki żyjące w lesie są pożytecznymi zwierzętami, np. zjadają wiele owadów, które szkodzą drzewom. Leśnicy je lubią i mówią, że „tam gdzie jest dużo mrówek, jest zdrowy las”. Poza tym te małe owady pomagają rozsiewać różne rośliny, bo czasami gubią po drodze ziarenka.

Zostaw Komentarz