Książka i kolorowanka

with 2 komentarze

Zakończenie projektu

Szanowni Państwo,

kończymy realizację projektu „Poznajmy i chrońmy swoje zwierzęta i rośliny – filmy z animacjami, gawędy i kolorowanka o ochronie przyrody w gminach Gniewino i Wejherowo”. Ukazała się już kolorowanka „Pod wielkim drzewem”, są już gotowe filmiki o naszej przyrodzie, wyszła publikacja autorstwa Macieja Gromadzkiego. Wszystkie te materiały są bezpłatne i serdecznie zapraszamy do korzystania z nich. Niech zachętą do tego będą publikowane poniżej słowa wstępu do książki:

Mieszkańcy gmin Gniewino oraz Wejherowo, a także odwiedzający nas goście, doskonale wiedzą, że w naszych stronach nie brak widoków zapierających dech w piersiach. Mamy przede wszystkim piękne jeziora – jak choćby Żarnowieckie, Salino, Czarne, Dąbrze, Orle, Bieszkowickie, Zawiat i wiele innych. Rzeki zapraszają nad swoje brzegi lub do spływów kajakowych, a majestatyczne lasy, kolorowe łąki zachęcają do bezpośredniego kontaktu z przyrodą.

Jako przedstawiciele Stowarzyszenia działającego w obu wymienionych gminach jesteśmy dumni z tego piękna i zachęcamy do jego podziwiania. Warto jednak pamiętać, że okolice Gniewina i Wejherowa są nie tylko naszym domem. Żyją tu także przeróżne gatunki roślin i zwierząt, o których często wiemy niezbyt wiele. Niniejsza książka ma pomóc w poznaniu niektórych z mieszkańców naszych lasów, łąk, jezior, rzek i innych siedlisk. To właśnie oni są bohaterami publikacji „O przyrodzie wokół nas”.

Zależało nam przede wszystkim na przystępnej prezentacji zwierząt i roślin, które nas otaczają. Dlatego poprosiliśmy o napisanie tej publikacji prof. Macieja Gromadzkiego, który jest wybitnym znawcą fauny i flory, ale także świetnym mówcą i autorem popularnych gawęd na temat kaszubskiej przyrody publikowanych jako dodatki ekologiczne do miesięcznika „Pomerania”.

Prof. Gromadzki zawarł w książce nie tylko opisy poszczególnych gatunków zamieszkujących m.in. nasze domy, ogrody, lasy, pola, łąki i wody, ale również wiele zachęt do większego zainteresowania się przyrodą. Znajdziecie tu praktyczne porady dotyczące zimowego dokarmiania ptaków, odpowiedniego traktowania piskląt lub małych saren znajdowanych w lasach, ostrzeżenia dla miłośników fotografowania lub pływania kajakiem, którzy mogą nieświadomie przyczynić się nawet do śmierci niektórych zwierząt.

Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji lepiej poznacie faunę i florę gmin Gniewino i Wejherowo, a przede wszystkim jeszcze bardziej pokochacie kaszubską przyrodę.

Chcemy również serdecznie podziękować za wsparcie wydania tej książki ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Bursztynowy Pasaż”.

Członkowie Stowarzyszenia Mòje Stronë

Kolorowanka do pobrania:

Kolorowanka_pod wielkim drzewem

Książka do pobrania:

"O przyrodzie wokół nas"

2 Odpowiedzi

 1. Czesław
  | Odpowiedz

  Bardzo dziękuję za udostępnienie. Myślę, że to opracowanie jest bardzo przystępnie napisane, i dzieci oraz młodzież będą chętnie to czytać. Ja człowiek powyżej 3/4 wieku z przyjemności wielką to czytam.

  • admin
   | Odpowiedz

   Cieszymy się, że podobają się Panu nasze publikacje. Staraliśmy się, by gawędy o przyrodzie oraz opisy roślin i zwierząt były napisane w sposób ciekawy i przystępny. Zachęcamy do śledzenia dalszych działań naszego stowarzyszenia.

Zostaw Komentarz